Ericsson Eesti: soovitused välisvärbamiseks
Käesolevas artiklite sarjas toome teieni Eesti personalijuhtide kogemusi välisvärbamisega. Artiklite sarja koordineerib Work in Estonia (www.workinestonia.com). Kui soovid teavitust uue artikli ilmumisest, siis liitu Work in Estonia tööandjate jaoks mõeldud uudiskirjaga siin.
Ericsson Eesti: soovitused välisvärbamiseks

Ericsson Eestis töötab 40st erinevast rahvusest inimesi. Meil on esindatud enamik Euroopa riikidest, nt Rootsi, Soome, Poola, Läti, Holland, Leedu, Rumeenia, Itaalia. Lisaks Aasia, nt India, Pakistan, Bangladesh, Hiina. Ja muidugi on meil inimesi ka USAst, Brasiiliast, Nigeeriast, Ukrainast, Türgist.
Olles globaalne ettevõte, on erirahvusest töötajaid nii tootmises kui kontoris erinevaist rahvustest üle maailma. Meie kogemused välismaiste ekspertide värbamise ja valikuga on seotud just Eestisse värbamisega. Eks peamised kahtlused välismaalt värbamistega on seotud erinevate kultuuride mitte teadmise ja tundmisega, seega välismaalt värbamiseks tuleb teha pisut rohkem ettevalmistust ja tausta uurimist.
Värbamise protsess algab sisemisest töökuulutusest. Meie süsteemi kaudu on ettevõttesisene kuulutus nähtav globaalselt üle Ericssoni, seega kui ettevõttesiseselt ei leia sobiva kompetentsiga lahendust, laiendame skoopi. Me oleme värvanud ja värbame otse välismaalt, kuid ka siinsed näiteks välistudengid on üheks sihtgrupiks.
Meil on hea koostöö ülikoolidega, potentsiaalsed töötajad soovime leida ja kaardistada juba varakult, korraldades süsteemselt töövarjupäevi kui värbame suvisele tööpraktikale, mil meie juhid ja eksperdid jagavad infot ja teadmisi nii loengutel kui hackathonidel (hacking marthon). Tutvustame Ericssoni tööandjana messidel, näiteks „Võti Tulevikku“ Tallinna Tehnika Ülikoolis, Work in Estonia. Aastas on meil ca 40 praktikanti, kelle hulgast leiame igal aastal mitmeid häid eksperte, kes ka pärast praktikat meile alaliselt tööle jäävad.
Värbamisel on suur tugi sotsiaalmeedial. Kõik meie välised kuulutused avalduvad automaatselt globaalse Ericssoni LinkedIn kontol. Veel oleme kasutanud videotöökuulutuste levitamiseks ja värbamise elavdamiseks Facebooki ja Instagrami võrgustikke.
Värbamise edukuse meie hinnangul tagab:
- sihtgruppide tundmine
- võrgustik ja erinevate kanalite samaaegne kasutamine
- atraktiivne töökuulutus (pigem video või pildina)
- korraga pigem vähem teste ja hindamismeetodeid
- kandidaadi aja austamine ja hea kontakt temaga. Kui potentsiaalne töötaja on välismaal, siis sel juhul on esmased vestlused Skype´i teel ning viimane voor palume kohale tulla, siinkohal oleme alati ka kokkuleppele saanud, huvi peab olema vastastikune.
- HR partneri, juhi ja tiimi tugi uue töötaja sisse-elamisel
Kokkuvõttes saab öelda, et värbamise raskus seisneb profiili lihtsuses või keerukuses, mitte maailmajaost või riigist kust kohast Eestisse värvata. Tööõppimise/-kohanemis osas ei ole ajaliselt vahet, kas inimene tuleb välismaalt või on kohalik.
Kindlasti mõjutab värbamise kiirust ja lihtsust ka ettevõtte või kaubamärgi tuntus (tööandja bränd) ning ettevõtte organisatsiooni- ja juhtimiskultuur. Kahtlemata on mitmekesises ja multikultuurses tiimis põnev ja loov töötada.
Diversity enriches! / Erinevus rikastab!
Autor: Katri Kuuse, Ericssoni HR-juht Baltimaades